OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ako sa menia prechody a prechodové filtre v ZPS X

Naša najnovšia verzia, Zoner Photo Studio X, sa od tých starších výrazne líši. Prináša do Editora vrstvy a masky a výrazne rozširuje možnosti nedeštruktívnych úprav v module Vyvolať.

Tento článok je určený predovšetkým užívateľom starších verzií, ktorým vysvetlí, ako teraz v ZPS X pracovať s prechodmi a prechodovými filtrami.

Ako to bolo predtým (v ZPS 17 a 18)

V ZPS 17 a 18 umožňoval nástroj Prechodový filter v Editore vyberať medzi farebným prechodom a expozičným prechodom. Obe voľby ponúkali ale len základné parametre a celý nástroj bol veľmi jednoduchý.

V ZPS X pribudli vrstvy a masky, ktoré priniesli oveľa viac možností úprav. Pre masky bol ale potrebný nový typ prechodového nástroja. Pridali sme ho ako Prechod a v ZPS X ho nájdete medzi kresliacimi nástrojmi.

Kým prechodový filter vždy potrebuje nejaký zdrojový obraz, ktorý upraví, Prechod môžete vytvoriť aj v prázdnej vrstve alebo v jej maske - a práve toho sa veľmi často využíva.Ako teda s prechodmi pracovať v ZPS X?

V Zoner Photo Studiu X sa môžete vydať dvoma cestami. Tá prvá je rýchla a jednoduchšia, využíva nedeštruktívne úpravy v module Vyvolať a vystačíte si s ňou u väčšiny bežných úprav.Čo je to tá nedeštruktívna úprava?

Všetky úpravy v module Vyvolať sú nedeštruktívne. Ide o princíp, kedy sa úpravy nezapisujú priamo do súboru s obrázkom. Namiesto toho vzniká druhý malý súbor s popisom všetkých úprav. Preto sa k úprave môžete kedykoľvek vrátiť späť a všetky parametre meniť. Zoner Photo Studio sa potom postará o to, že vidíte upravenú fotku, aj keď na disku leží stále pôvodný súbor.

Viac sa o výhodách nedeštruktívnych úprav dočítate
v samostatnom článku.

Druhý spôsob je o niečo náročnejší predovšetkým na prvotné nastavenie, ale investovaný čas sa vám vráti v podobe kvalitnejšieho výsledku, ktorý môžete kedykoľvek upraviť.1. cesta: Práca s prechodovým filtrom v module Vyvolať

Pre bežné úpravy u väčšiny fotiek si vystačíte s nedeštruktívnym modulom Vyvolať. Nájdete tu nástroj Prechodový filter, ktorý obsahuje rad parametrov a je tak oveľa lepší, než podobne nazvaný starší nástroj z Editora.

Po kliknutí na ikonu nástroja Prechodový filter sa vám zobrazí jeho panel, ale zároveň už môžete priamo do fotky natiahnuť svoj prvý prechod:

Stlačte a držte ľavé tlačidlo myši na mieste, kde má riadiaca úsečka prechodu začínať a ťahajte na miesto, kde má končiť - tu tlačidlo uvoľnite.

Prechodových filtrov môžete do obrázka umiestniť aj viac (tlačidlom Pridať masku), v hornej časti nástroja potom uvidíte ich zoznam (každú Masku si môžete dvojklikom na názov premenovať.

Ďalej vidíte zoznam jednotlivých parametrov - prechodový filter tak môže zároveň napríklad uberať expozíciu a pridávať sýtosť alebo presvetľovať tiene. Pokiaľ chcete prechod farebný, ponechajte všetky parametre na nule a pridajte intenzitu farby.

Ako pracovať s prechodovými filtrom v module Vyvolať vám ukáže naše výukové video:2. cesta: Prechody v module Editor

Tu nastane proti starším verziám najväčšia zmena. Demonštrujeme si ju na klasickom postupe, kedy chceme stmaviť oblaky na obrázku.

Pred začatím práce si duplikujte vrstvu s obrázkom.

Na túto vrchnú vrstvu (Vrstva 2) aplikujte úpravu zníženie expozície a ďalšie úpravy tak, aby oblaky mali plnú kresbu a neboli prepálené: Kliknite na tlačidlo Upraviť nad vrstvami, vyberte Rýchle úpravy a zmeňte parametre. Nezabudnite zmeny potvrdiť zeleným tlačidlom Použiť.

Pridajte hornej vrstve Masku (jeden z postupov je napríklad kliknúť na masku pravým tlačidlom, v menu vybrať Maska a tu Odkryť všetko).

Teraz vyberte nástroj Prechod (z kresliacich nástrojov), overte, že medzi vrstvami máte zvolenú masku (biele pole) hornej vrstvy a do obrázka (v skutočnosti do masky) natiahnite riadiacu úsečku zdola nahor. Výsledok by mal vyzerať ako na obrázku. Nezabudnite potvrdiť tlačidlom Použiť v pravom paneli.

Čo sa stalo? Vytvorili ste druhú, tmavšiu vrstvu a následne k nej masku, ktorá hovorí, kde všade má byť daná vrstva zobrazená. Do tejto masky ste zakreslili prechod (z čiernej do bielej), ktorý programu povedal, že z hornej vrstvy má zobrazovať postupne čím ďalej tým viac podľa umiestnenia riadiacej šípky prechodu.

Výhodou takéhoto postupu je to, že môžete kedykoľvek upraviť mieru krytia v ktorejkoľvek časti obrázka a tak efekt zosilniť alebo naopak potlačiť.

Viac sa o využití prechodov v module Editor dozviete v tomto videu:

POZRIEŤ VŠETKY NÁVODY