OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

DETAIL V CENTRE POZORNOSTI

V prípade, ak chcete fotografiou vhodne odprezentovať určitý detail, mali by ste myslieť na to, ako to na fotke zvýrazniť, inak povedané, ako dostať danú vec do centra pozornosti a prakticky hneď „do očí“ toho, kto si ju pozrie. Presne ako v tomto prípade, kedy bolo úlohou predstaviť v tejto sezóne aktuálne a moderné extravagantné topánky s metalickým odtieňom. Priznám sa, sám som bol milo prekvapený ako ľahko sa dá takéto niečo docieliť len niekoľkými úpravami v ZPS 18. Poďte sa teda spolu so mnou pozrieť ako na to.

PRIPRAVTE SI FOTOGRAFIU

Základom je nastaviť si fotografiu z pohľadu základných parametrov, a to cez RÝCHLE ÚPRAVY(Q). Tu sa dá naozaj veľmi efektívne vyhrať s preexponovanými, či podexponovanými oblasťami na fotke a zlepšiť to, čo nezvládol fotoaparát a možno aj fotograf. To je základ, ktorý odporúčam spraviť na začiatku úprav každej fotografie. Následne sa zamerajte na celkové doostrenie fotky (použite napríklad HORNÚ PROPUSŤ alebo funkciu DOOSTRIŤ).

Pôvodná fotografia (Nikon D3100, Nikon Af-s 35mm f/1,8G DX).Ako môžete vidieť na pôvodnej fotografii, je tu množstvo výrazných farieb ako zelená a žltá na pozadí, či modré rifle. A práve tie zlaté topánky, ktoré by mali byť „hlavným bodom programu“ sú preto oslabené o pozornosť toho, kto sa na fotku pozerá. Sily sú vyrovnané, a preto sa v tomto prípade zahráme na rozhodcu a dáme výhodu spomínaným topánkam.

Použite nástroj MAGNETICKÉ LASO (A) na separovanie topánok. Urobíte to tak, že si najprv topánky čo najviac priblížite, potom kliknete na okraj jednej z nich a pomaly posúvate kurzor myši alebo pera pozdĺž okrajov topánok. Priebežne po malých posunoch lasa vždy a znova kliknite, pričom zafixujte predchádzajúce body. Ak omylom kliknete a vznikne bod mimo cieleného objektu (topánok), tak stlačte na klávesnici Backspace pre jeden krok späť. Takto po malých krôčikoch obopnete celé topánky a vznikne aktívny výber.

Vytvorenie aktívneho výberu s použitím nástroja MAGNETICKÉ LASO (A).Teraz máme dve možnosti, buď upravíme topánky ako prvé a pozadie ako druhé alebo naopak. Ja to robím aj tak viackrát, pretože nikdy vopred s istotou neviem ako sa zviditeľnený objekt na pozadí reálne ukáže. Tak skúsme teda najprv upraviť topánky. Ako vidíte, nie sú celkom ostré, no po použití nástroja HORNÁ PROPUSŤ sa to zmení.

Použitie nástroja HORNÁ PROPUSŤ.Následne môžeme ešte opäť použiť nástroj RÝCHLE ÚPRAVY (Q) na doladenie svetiel a tieňov na topánkach.

Doladenie v nástroji RÝCHLE ÚPRAVY (Q).Už len dva kroky a výsledná fotografia bude hotová. Topánky sú stále v aktívnom výbere, a preto je potrebné znova otvoriť nástroj MAGNETICKÉ LASO (A) a zmeniť aktívny výber z topánok na všetko ostatné tlačidlom INVERTOVAŤ.

Invertovanie aktívneho výberu vo fotografii.Desaturujte pozadie prevodom do B&W v nástroji RÝCHLE FILTRE (Shift+K) vybratím B&W, potvrďte a nakoniec stlačte ESC na zrušenie aktívneho výberu. No a ešte vlastne jeden krok, ten najdôležitejší, nezabudnite vašu krásnu novú fotografiu uložiť. :)

Pôvodná fotografia.Upravená fotografia.OKOMENTUJTE ČLÁNOK

PREJSŤ NA ĎALŠÍ TUTORIÁL »
 

Autor: Martin Šándor
Amatérsky fotograf z Bratislavy, ktorý sa snaží prezentovať svet okolo seba práve svojím objektívom a svojím vlastným pohľadom. Venuje sa hlavne módnej fotografii, momentkám a príležitostne krajinkám a makrofotografii. Tu na fotoskola.sk sa s Vami rád podelí o svoje postrehy zo samotných fotení a rovnako aj z úprav v programe Zoner Photo Studio.