OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

REŽIM PRELÍNANIA – NÁSTROJ NIELEN PRE PROFÍKOV

Režim prelínania je nástroj, ktorý vzbudí vo Vás objavovanie nových a nových efektov. Hneď ako ho vyskúšate si ho zamilujete. Prečo tomu tak je? Ukážeme Vám v tomto článku. Poďme sa s nim bližšie zoznámiť.

Aj pri tomto nástroji platí, netreba sa hobáť a treba s ním experimentovať. Sami zistíte, ktorý režim prelínania Vám najviac vyhovuje. Ukážeme Vám len malú časť prelínania, ako s týmto magickým nástrojom vykúzlite dokonalé fotografie.REŽIM PRELÍNANIA

V Zoner Photo Studiu Režim prelínania nájdete na pravej strane pod aplikujúcim efektom. Režim je vždy nastavený na Normal a krytie vrstvy na 100%. Zoner Photo Studio ponúka viac ako 20 režimov prelínania.

V ponuke máte na výber viac ako 20 režimov prelínania.REŽIM STMAVIŤ FARBY A ZOSVETLIŤ FARBY

Na fotke môžeme vidieť presvytajúce svetlo spomedzi stromov. Našim cieľom je jemne stmaviť tmavé časti a zosvetliť svetlé časti fotografie. Pri týchto fotografiách je obľúbené vniesť do presvitajúceho svetla paprsky farieb. Aby však svetlo pekne vyniklo a malo peknú farbu, tak použijeme nástroj Farebné tónovanie.

Režim: Stmaviť farby; Krytie vrstvy: 32%; farba #00FFFF.

Po aplikovaní efektu a nastavení režimu Stmaviť farby stlačte použiť. Nasledujúcim krokom svetlo zosilníme. Vhodným nástrojom sú Krivky. Pomocou kriviek sa nám ihneď ukážu nanášané efekty a tak fotku môžete upraviť podľa svojho vkusu.

Pomocou kriviek zosvetlíme svetlo presvitajúce spomedzi stromov. Režim prelínania máme zatiaľ nastavený na Normal.

Ak ste spokojný s nastavením kriviek prepnete si režim z Normal na režim Zosvetliť farby. Následne efekt aplikujete tlačítkom Použiť.

Aplikovaný Režim prelínania Zosvetliť farby pri 100 % krytí vrstvy.REŽIM MÄKKÉ SVETLO – VLOŽENIE TEXTÚRY

Vloženie textúry do fotografie nieje nič zložitého. Textúra je samotný obrázok, ktorý vkladáte do fotografie. Zvyčajne sú bežne dostupné na internete. Vložením textúry dosiahnete zaujímavý efekt, záleží na tom akú textúru použijete. Ako príklad sme si zobrali fotografiu motorkára, ktorý je v pohybe. Textúra nám poslúži na to, aby sme fotografiu urobili ešte reálnejšiu.

Obrázok „textúru“ vložíte nasledovne.

Ak chcete vložiť obrázok z pc, zvolíte Vložiť zo súboru.

Vložená textúra na fotografiu.

Textúru následne roztiahnete rovnomerne po celej ploche fotografie. Ďalším krokom zvolíte Režim prelínania naMäkké svetlo. Krytie vrstvy v tomto prípade môže ostať v hodnote 100%. Opäť záleží akú textúru ste použili. V prípade že je veľmi rušivá, môžete Krytie vrstvy znížiť.

Aplikovaná textúra na fotografiu pri Režime Mäkké svetlo a 100 % Krytí vrstvy.

Aplikovaním textúry sme dosiahli, že na fotografií je vidieť malé čiastočky prachu a kameňov lietajúce okolo motorkára. Fotografia tak ožila a získala efekt, ktorý vzbudzuje väčšiu reálnosť.

REŽIM – VYLÚČIŤ

Pomocou režimu vylúčiť dosiahneme efektu tzv. vintage, taktiež jemnú zmenu farby fotografie bez akýchkoľvek drastických zmien. Zvolíme si nástroj Vložiť tvar.

Skratka (Shift + S).

Tvar štvorca rozmiestnite po celej ploche fotografie.

Zvolte si vhodnú farbu, ktorú chcete aplikovať.

Režim prelínania sme nastavili na režim Vylúčiť a krytie vrstvy na 25%.

Po aplikovaní prelínacej vrstvy s režimom Vylúčiť máme fotografiu jemne upravenú do štýlu vintage. Nastavenie prelínania, ako aj krytie vrstvy záleží od farby výplne, ktorú si zvolíte. Všetko je otázka Vášho vkusu.Mnohí fotografi Režim prelínania nevyužívajú, čo je škoda. Ponúka nespočetné množstvo efektov pri kombinácií s ďalšími efektmi. Odporúčame ešte pred aplikovaním konkrétneho režimu, vyskúšať aj ostatné režimi a uvidíte, čo všetko Vám ponúkajú. Budete milo prekvapený a Režim prelínania sa stane Vašim bežným nástrojom pri úprave fotografií.

FINÁLNE FOTOGRAFIEOKOMENTUJTE ČLÁNOKPREJSŤ NA ĎALŠÍ TUTORIÁL »
 

FOTOSKOLA.sk
Máme radi fotografiu a s ňou spojené úpravy v Zoner Photo Studiu. Uverejňujeme pre Vás články s tipmi a trikmi s cieľom dosiahnuť krásne a štýlové fotografie.