OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

KREATÍVNA RETUŠ FOTOGRAFIE

Dnes sa nebudeme zaoberať klasickou retušou, ale skôr fotomontážou, či kreatívnou retušou fotografie. Z času na čas nás napadne nejaká myšlienka sa pohrať s realitou a vykúzliť čo si nevýdané. Veď prečo nie. Fotografiou môžete vyjadriť, čo cítite, ako vnímate svet, okolie. Môžete si vykúzliť niečo nadpozemské, či mysteriózne.

Na začiatok je potrebné spomenúť, že je nutné sa obrniť trpezlivosťou a tak trochu sa aj inšpirovať. Je dobré ak viete dopredu, čo chcete s fotkou urobiť a čo od toho očakávate.

Keďže sme mali nedávno Medzinárodný deň Zeme, tak sme si pripravili pre Vás na túto tému rozsiahlejšiu úpravu, ktorá sa môže zdať trošku náročnejšia. Zoner Photo Studio je skvelý editor, ktorý ponúka priam množstvo efektov a možností ich využitia na túto úpravu. Takmer všetky triky spomenuté v tutoriály nájdete podrobnejšie na našom webe.ZAČÍNAME

Je veľmi dôležité si vybrať správnu fotografiu. My sme si zvolili hlavne s bielym podkladom, nakoľko v tomto prípade, ak budeme robiť výber pozadia s Lasom, bude to jednoduchšie a iba na pár klikov.Celá úprava bude postavená na vkladaní obrázkov do fotky a následna ich úprava. Budeme často používať Režim prelínania, ktorý je veľmi užitočný na tvorbu rôznych efektov.

Obrázky, ktoré použijeme sú bežne dostupné na internete a sú bezplatné, či nutnosti použitia licencie. Čerpali sme z:

VKLADÁME OBRÁZKY

Celú úpravu budeme vykonávať v module Editor. Po pravej strane v paneli nástrojov zvolíme Vložiť obrázok (I) » Vožiť zo súboru. Vyberieme vhodný obrázok, či textúru, ktorú chcete aplikovať. V našom prípade sa jedná o obrázok machu. Aby obrázok nemal ostré hrany, tak si nastavíme Rozmazanie okrajov na hodnotu 300.Vložený obrázok pomocou Deformácie (klikom pravým tlačítkom na myši a voľba Deformácia) uložíme tak, aby čo najreálnejšie pasoval k danému miestu, teda upravíme veľkosť, perspektívu, či zošikmenie.

Vložený obrázok pri hodnotách: Režim prelínania: tvrdé svetlo; 100% krytie vrstvy.Postupne vkladáme ďalšie a ďalšie vhodné textúry do fotografie.Vložený obrázok pri hodnotách: Režim prelínania: Tvrdé svetlo; 100% krytie vrstvy.

Vložený obrázok pri hodnotách: Režim prelínania: Tvrdé svetlo; 100% krytie vrstvy.Posledný vložený obrázok nám ale presahuje do pozadia, čo samozrejme nieje v poriadku. Keďže máme biele pozadie, tak si s tým hravo poradíme. Zvolíme si nástroj Štetec s bielou farbou. Hustotu a krytie štetca nastavíme na 100% a rozmazanie na 0%.Pomaly nanášame na textúrou postihnuté miesto a prekrývame bielou farbou. V tomto prípade využijeme to, že nemusíme presne rovnomerne nanášať farbu, nakoľko chceme aby na ramene ženy zámerne vynikli aj nerovnosti.Štetcom prekrývame zbytok vloženej textúry.Ďalšími krokmi opäť vkladáme a nanášame textúry na telo ženy. Každú jednu textúru, ktorú vložíme skúšame v každom režime prelínania. Môže sa ľahko stať, že pre každú textúru bude vhodný iný režim.Vložený obrázok pri hodnotách: Režim prelínania: Tvrdé svetlo; 100% krytie vrstvy.Vložený obrázok pri hodnotách: Režim prelínania: Tvrdé svetlo; 100% krytie vrstvy.V tomto prípade nám opäť textúra zasahuje do pozadia. Jej prekrytie vykonáme presnou metódou Štetca, ako predtým.VKLADÁME OBJEKTY

Objekty, ktoré chcete vložiť do fotografie musia byť vo formáte PNG s transparentným pozadím. V našom prípade sme využili dostupné PNG na stránke nobacks.com

Aby sme fotografiu pekne oživili rozhodli sme sa vložiť zopár zelených listov stromu. Keďže PNG máme s transparentným pozadím rozmazanie okrajov nastavíme na 0 %. Prostredníctvom deformácie upravíme perspektívu a veľkosť listov.

Listy sa nám však zdajú príliž zelené a celkovo veľmi kričia. Vkladanie obrázku nám ponúka využiť ďalšie efekty. My sme zvolili Tieň a Prekrytie prechodom. Tieň sme nastavili iba jemne a Prekrytie prechodom sme ponechali v nastavení biela/čierna farba pri režime Prekryť. Týmto sme dosiahli, že listy sa tak nezelenajú a pôsobia prirodzenejšie.

Využitie deformácie a efektov Tieň a Prekrytie prechodom.LOKÁLNA ÚPRAVA FOTOGRAFIE

Keď sme vložili takmer všetky textúry, všimli sme si, že na niektorých miestach je textúra moc bledá a tam kde by mal byť tieň nie je. Napríklad na ramenách je bledé miesto, či pod bradou, alebo medzi prstami by sa zišlo zintenzívniť tieň.Na to aby sme upravili iba určitú časť využijeme nástroj Laso. Pomocou lasa si označíme miesto, ktoré chceme upraviť. Po označení použijeme buď Krivky, alebo Úrovne.Vyznačená časť fotografie pomocou nástroja Laso.Ďalšiu metódu, ktorú sme využili na určité časti je prekrytie miesta štetcom. Štetec sme nastavili nasledovne: Krytie 30 %, Hustota 100 %, Rozmazanie 100 %, Režim prelínania: Prekryť. Pomalým a opatrným spôsobom sme nanášali čiernu farbu na miesta, kde chceme zvýrazniť tieň.Využitie nástroja Štetec pri nastavení: Krytie 30 %, Hustota 100 %, Rozmazanie 100 %, Režim prelínania.Zamerali sme sa na miesta pod krkom, medzi prstami, či pod rukou.UPRAVUJEME POZADIE

S výsledkom sme spokojní, no chceme ešte upraviť pozadie. Na pozadie vložíme obrázok oblohy. Najprv musíme pozadie označiť výberom pomocou nástroja Čarovná palička (W). Po vyznačení vložíme obrázok oblohy a vhodne umiestníme.Vložené pozadie.Celkom nakoniec sme vložili holubice a oblaky (formát png s transparentným pozadím), ktoré celej fotografií dodávajú dej. Výslednej fotke sme ešte mierne upravili farebnosť prostredníctvom nástrojov Upraviť farby a Krivky. S výsledkom sme spokojní. Ako sme vyššie spomenuli v pokročilej úprave je na Vašej fantázií, čo vytvoríte.

Chceli by ste si vyskúšať pokročilú úpravu vlastnej fotografie? Môžete si to vyskúšať so Zoner Photo Studiom, ktoré si môžete na 30 dní stiahnuť zadarmo. Inšpirujte sa a nechajte svoju fantáziu pracovať.OKOMENTUJTE ČLÁNOK

PREJSŤ NA ĎALŠÍ TUTORIÁL »
 

FOTOSKOLA.sk
Máme radi fotografiu a s ňou spojené úpravy v Zoner Photo Studiu. Uverejňujeme pre Vás články s tipmi a trikmi s cieľom dosiahnuť krásne a štýlové fotografie.