OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

NETRADIČNÝ FOTOPORTRÉT

Portrétna fotografia je jedna z najstarších a najpopulárnejších fotografických žánrov.

Celý postup v tomto článku je rozčlenený do jednoduchých ľahko pochopiteľných krokov. Nech už ste amatér, alebo profesionálny fotograf touto úpravou si môžete oživiť svoje portfólio o netradičný fotoportrét.

K netradičnému fotoportrétu budeme potrebovať dve fotografie a PNG súbor. Fotoportrét, najlepšie s bielym pozadím. PNG formát fotoportrétu s transparentným pozadím. Ako si ho vytvoríte sme preberali v článku Tvoríme PNG súbor. A fotografiu s konármi stromov, môže byť aj koruna stromu, či celá krajina s bielou oblohou.

FOTOPORTRÉT PREVEDIEME DO B&W

Celá editácia bude prebiehať štandardne v Zoner Photo Studiu v module Editor. Náš fotoportét je farebný, preto si ho prevedieme do B&W pomocou prednastaveného filtra, ktorý nájdete na pravej strane pod rýchlymi filtrami.

VYTVORÍME SI PNG FOTOPORTRÉTU

Ako si vytvoríte z fotoportrétu PNG súbor sa dočítate v tutoriály Tvoríme PNG súbor.Tvorba formátu PNG.PNG súbor si uložíme a použijeme na koniec úprav. Aby sme si opäť zobrazili pôvodné pozadie môžeme klikať šípkou späť, alebo stláčame Ctrl + Z, až kým sa nedostaneme po krok prevod do čiernobielej fotografie.VKLADÁME ĎALŠIU FOTOGRAFIU

Pomocou funkcie Vložiť obrázok vkladáme do fotografie ďalší obrázok. Umiestníme ho tak, aby prekrýval iba zadnú časť hlavy. Pri vkladaní obrázku sme zvolili Režim prelínana závoj.Vložení obrázok pri Režime prelínania závoj.UPRAVUJEME POZADIE

Úpravu pozadia sme si na teraz nechali zámerne, pretože vložený obrázok pri zvolenom režime prelínania presvitá práve aj na pozadie. Pozadie chceme biele, takže sme ho jednoducho štetcom prefarbili na bielo.Pomocou štetca nanášame bielu farbu na pozadie.V prípade prekrytia v detailoch, používame menší priemer štetca. Intenzitu rozmazania sme mierne znížili. Nestane sa nič, ak nanesieme trochu bielej farby aj na ženu, nakoľko to bude pôsobiť akoby bola spredu osvetlená.VKLADÁME PNG SÚBOR FOTOPORTÉTU

Cieľom vloženého PNG fotoportrétu je dosiahnúť efekt pohybu ženy. PNG umiestníme mierne dopredu a mieru krytia nastavíme podľa porteby. V našom prípade je hodnota krytia nastavená na 7%.Vložený PNG fotoportrét.

Aby nám PNG fotoportrét nenarúšal časť už vloženej fotky, tak ho odstránime pomocou Výberového štetca. Pomocou tohto nástroja označíme časť PNG, ktorú chceme zobraziť.

Akonáhle kliknete na nástroj Výberový štetec, vložené PNG fotoportrétu Vám zmizne a klikaním určujete miesto PNG, ktoré chcete aby sa zobrazilo.

Označujeme časť PNG súboru, ktorú chceme zachovať na fotoportréte.Ďalším krokom sme mierne upravili (stmavili) chrbát ženy a to použitím nástroja Štetec (B). Režim prelínania sme nastavili na Prekryť. Mierny nanášaním čiernej farby sme vytvorili tieň na chrbáte ženy.Mierne nanášame čiernu farbu pomocou nástroja Štetec (B) pri režime prelínania Prekryť.Aby sme z intenzívnili efekt pohybu ženy vkladáme ďalšie PNG, ktoré umiestníme do ľavej časti portrétu. Krytie vrstvy sme nastavili na 13%.Vložený PNG fotoportrét do ľavej časti.Tak ako predtým, opätovne výberovým štetcom označíme časť PNG, ktorú chceme zachovať.Označená časť PNG súboru pomocou nástroja Výberový štetec.

Fotografia pred úpravou.Fotografia po úprave.Spojiť niečo čo k sebe patrí, alebo sa vylučuje robí z tejto metódy retuše veľmi kreatívnu metódu. Fotografia môže získať hlbší význam.

Dostali ste práve nápad, ako by mohol vyzerať ten Váš fotoportrét? Vyskúšajte si to pomocou Zoner Photo Studia a oživte svoju galériu s kreatívnou retušou fotografie.OKOMENTUJTE ČLÁNOK

PREJSŤ NA ĎALŠÍ TUTORIÁL »
 

FOTOSKOLA.sk
Máme radi fotografiu a s ňou spojené úpravy v Zoner Photo Studiu. Uverejňujeme pre Vás články s tipmi a trikmi s cieľom dosiahnuť krásne a štýlové fotografie.