OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

AKO SPRÁVNE VYRETUŠOVAŤ PORTRÉT

Portrétová retuš je medzi fotografmi často preberanou témou. Hranica medzi estetikou a gýčom je tu totiž omnoho tenšia ako pri ostatných oblastiach fotografie. Dnes vás naučíme, ako citlivo vyretušovať portrétovú fotografiu s pomocou Zoner Photo Studia.RETUŠ POKOŽKY

Nikto z nás nemá stopercentne dokonalú pokožku. Začervenanie, vrásky a jazvy sú nevyhnutným javom, ktorý časom stretne každého. Ich kompletné odretušovanie ale môže spôsobiť, že osobu na fotke následne ani nespoznáme. Občas však potrebujeme odstrániť aktuálnu kožnú nedokonalosť, ktorá by inak zbytočne odvádzala pozornosť od celku. Ako na to?

Vaším hlavným spojencom bude pri tomto úkone Retušovací štetec (skratka: J), využijete ho k odstráneniu väčšiny kožných nedokonalostí. Štetec prenáša farbu zo zdrojovej oblasti so zdravou pokožkou na poškodenú oblasť, pri zachovaní pôvodnej štruktúry pokožky. V tom sa odlišuje od Klonovacej pečiatky (zkratka: S), ktorá pôvodnú štruktúru pokožky ignoruje.

Ako používať Retušovací štetec

  1. Kolieskom myši alebo klávesou + zazoomujte na defekt, ktorý chcete opraviť.
  2. V pravom stĺpci s nástrojmi vyberte Retušovací štetec ikona pro výběr retušovacího štětce alebo použite klávesovú skratku J.
  3. Nastavením Priemeru v pravej časti okna alebo stlačením klávesy shift a otočením kolieskom myši zvoľte požadovanú veľkosť štetca.
  4. Ďalšie nastavenia určujú správanie štetca. Pre začiatok odporúčame zvoliť 100% krytie, 100% hustotu, 0% rozmazanie a 1% rozostup.
  5. Stlačte klávesu Ctrl a kliknutím vyberte zdrojovú oblasť.
  6. Preneste kurzor na postihnutú oblasť, stlačte ľavé tlačidlo myši a niekoľkými pohybmi ju vyretušujte. Vďaka dvojici ukazovateľov vždy vidíte aktuálnu zdrojovú a cieľovú oblasť.
 

V tomto prípade využijete aj nástroj Štetec (klávesová zkratka: B). Použite ho ku korekcii drobných nedokonalostí, napríklad začervenanej pokožky, jazvičky po akné alebo nadbytočného pigmentu. Pre voľbu farby štetca použite kvapkadlo, ktorým natiahnete odtieň najbližšej oblasti bez kozmetického defektu.

Štetec vždy používajte s citom, krytie nastavte na hodnotu okolo 10 % a postupným dofarbovaním dosiahnete vytúžený efekt. Postupujte po malých krôčikoch a priebežne porovnávajte aktuálnu podobu fotky s jej pôvodným stavom. Najlepšie výsledky docielite, keď v nastavení Štetca zvolíte režim Sýtosť alebo Farba.

Akonáhle ste s úpravami hotoví, môžete sa presunúť k ďalšej oblasti portrétnej retuše, ktorá miesto potlačenia nedokonalostí tváre podčiarkuje jej prednosti - zvýraznenie očí.ZVÝRAZNENIE OČÍ

nástroj efektový štětec

Oči sú vraj okno do duše, tak prečo ich nezvýrazniť? So Zoner Photo Studiom to bude hračka, stačí pár ťahov retušovacími štetcami. Dáme vám jednu radu na začiatok - menej je viac a v prípade portrétovej retuše to platí dvojnásobne. Oči vždy pritiahnú pozornosť ako prvé, dávajte preto pozor, aby ste ich nezvýraznili príliš.

U očí najčastejšie odstraňujeme červené žilky (opäť použite Retušovací štetec, prípadne Klonovaciu pečiatku) a následne ich rozjasňujeme a zvýrazňujeme dúhovky, zreničky a okraje viečok. Pre prejasnenie očí použijeme Efektový štetec (skratka: E).

AKO POUŽÍVAŤ EFEKTOVÝ ŠTETEC

  1. Zvoľte efek Jas so silou okolo 10 % a prejasnite bielka a dúhovky. S retušovacím štetcom manipulujte rovnako ako sa štetcom normálnym.
  2. Prepnite na efekt Sýtosť a dúhovky zvýraznite. Tento efekt najviac využijete pri retušiach očí, ktoré sú same o sebe výrazné, typicky pri modrých a zelených. Oproti tomu pri hnedých očiach výrazné zmeny nečakajte.
  3. Teraz vyberte efekt Kontrast a zvýraznite kontrast v oblasti očí - hranica dúhoviek, zreničky a okraje viečok.
  4. Nakoniec oči doostrite. S pomocou efektu Doostrenie zvýraznite odlesky v očiach, riasy a všetky okraje a hrany. Tento nástroj vám tiež pomôže prejasniť obočie.
 OKOMENTUJTE ČLÁNOKPREJSŤ NA ĎALŠÍ TUTORIÁL »
 

FOTOSKOLA.sk
Máme radi fotografiu a s ňou spojené úpravy v Zoner Photo Studiu. Uverejňujeme pre Vás články s tipmi a trikmi s cieľom dosiahnuť krásne a štýlové fotografie.