OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

ODSTRAŇUJEME NEŽIADÚCE PREDMETY

Pri fotografovaní sa Vám ľahko môže stať že na fotke zachytíte nežiadúce predmety, ktoré Vám narúšajú fotografiu. V našom prípade sú to topánky a deka za chrbtom staršieho muža. Poďme sa pozrieť na to, ako si s nimi poradíme.

KLONOVACIE RAZÍTKO

Veľmi dobrým a jednoduchým nástrojom je Klonovacie razítko

V Zoner Photo Studiu ho nájdete v module Editor na bočnom panely. Už zo samotného pomenovania nástroja je zrejmé, že budeme s ním niečo klonovať. Razítko je chytré tým, že klonuje určitú časť fotografie a zároveň ju nanáša na Vami zvolené miesto. Týmto spôsobom dosiahneme realistické odstránenie predmetu.

Konovacie razítko si môžete ľubovoľne nastaviť podla svojej potreby. V našom prípade budeme nastavnie meniť podľa potreby

Nastavenie Klonovacieho razítka.ZAČÍNAME

Ak sa pozriete na fotku, tak topánky sa nachádzajú na chodníku. V tomto prípade budeme klonovať časť chodníka a nanášať na časť, kde sa nachádzajú topánky. Na začiatok doporučujeme razítko nastaviť na 100% krytie a 100% rozmazanie. Docielíme to, aby nám nanášaná časť prekrývala na 100% a aby kraje prekryvanej časti neboli ostré.

AKO NANIESŤ URČITÚ ČASŤ?

Pri klonovaní je nevyhnutné použiť klávesu Ctrl. Najprv si vyberieme miesto, odkiaľ chceme klonovať, v našom prípade časť chodníka. Stlačíme klávesu Ctrl a ľavím tlačítkom myši označíme miesto z ktorého klonujeme. Potom kurzorom a opätovným stlačením ľavého tlačítka nanášate naklonovanú časť na miesto, ktoré chcete odstrániť. Hneď ako si to vyskúšate, zistíte, že je to jednoduché. Aj keď odstránite celú časť predmetu, tak si fotografiu vzdiaľte a presvedčte sa, že sa na tom mieste nenachádzajú nežiadúce flaky. Krytie môžete opakovať až kým to nebude podľa Vašej predstavy.

Na obrázku vidíte časť odstránenej deky za chrbtom muža.

Na obrázku môžete vidieť zdrojovú časť ktorú klonujeme a nanášame na deku.

S klonovaní sa môžete aj trochu pohrať. Napríklad môžete po nanesení klonovanej časti na deku naniesť aj inú tmavšiu časť, aby ste oblasť nemali moc svetlú. V tomto prípade si v nastavení zvolíme Krytie na cca 20 - 30 %, záleží podľa potreby. Opäť si zvolíte zdrojovú časť, odkiaľ budete klonovať, v našom prípade sme zvolili časť múru hneď vedľa sediaceho muža, resp. nižšie pod dekou. A pomaly nanášate už na naklonované miesto a dosiahnete, že dané miesto nebude rovnaké ako zdrojové miesto z ktorého ste predtým klonovali.


Tip: Klonovacie razítko sa používa aj na retuš fotoportrétu, keď chcete odstrániť nedokonalosti pokožky.OKOMENTUJTE ČLÁNOK

PREJSŤ NA ĎALŠÍ TUTORIÁL »
 

FOTOSKOLA.sk
Máme radi fotografiu a s ňou spojené úpravy v Zoner Photo Studiu. Uverejňujeme pre Vás články s tipmi a trikmi s cieľom dosiahnuť krásne a štýlové fotografie.