OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieDIGITALIZÁCIA A ODSTRÁNENIE POŠKODENIA STAREJ FOTOGRAFIE

Ruku na srdce, nostalgické spomienky sú často tie najkrajšie. Prenesú vás do starých čias, čias prvých embéčiek MB 1000, betónových škatúľ "panelákov", minisukní, či fenomenálnych Beatles. Obrazová spomienka, ktorá si zaslúži patričnú starostlivosť. I keď tlačená fotografia je originálna a nedokonalosti dotvárajú je autenticitu, nie je na škodu si takéto fotky zachovať aj v digitálne forme. Zvlášť v dnešnej dobe digitalizácie všetkého. Tak poďme sa pozrieť krok za krokom ako na to. Skenujeme fotografie

Pri skenovaní fotografií budete potrebovať scan, resp. tlačiareň s touto funkciou. Takmer každá priemerná tlačiareň túto funkciu obsahuje. Je potrebné mať tlačiareň k PC naformátovanú. V prípade, že takéto zariadenie nemáte, fotografie vám naskenujú v každom dobrom fotolabe.

Nastevenie a spustenie skenovania v Zoner Photo Studiu nájdete cestou: Menu (vľavo hore) » získať » získať zo skenera.

V obrázku na ľavej strane nastavíte:

V obrázku na pravej strane:

  • nastavíte formát,
  • nastavíte najvyššiu kvalitu,
  • potvrdíte.

Odstraňujeme poškodenie fotografie

Stará fotografia je často opotrebovaná a poškodená. Takto naskenovanú fotku patrične vylepšíme a poškodenie v najväčšej možnej miere odstraníme. V Zoner Photo Studiu sa na renováciu môžete vybrať dvomi cestami. Buď ju budete upravovať v module Vyvolať, čo znamená, že je to nedeštruktívna úprava (neprídete o pôvodnú poškodenú fotografiu), alebo ju chcete upravovať vo vrstvách v module Editor.

Upravujeme v module Vyvolať

Modul Vyvolať umožňuje nedeštruktívne úpravy. Už sme to v niekoľkých návodoch charakterizovali, ale pre istotu pripomenieme. Všetky vykonané úpravy sa zapisujú zvlášť do súboru, ktorý ZPS automaticky vytvorí. Spravidla ho nájdete hneď vedľa fotky, teda tam kde máte fotku v PC umiestnenú. Po ukončení úprav v module Vyvolať, fotografiu exportnete a ZPS automaticky vytvorí novú zložku s názvom Export, kde sa bude nachádzať upravená fotografia. Pôvodná fotka ostáva zachovaná.

V module Vyvolať budeme odstraňovať nedostatky pomocou fukcie Klonovacia pečiatka. Môžete si prácu uľahčiť tým, že nastavíte automatické vyhľadávanie zdrojovej oblasti. Pečiatka sama vyhodnotí, ktorá zdrojová oblasť je na retuš daného miesta najvhodnejšia. No nie vždy sa to podarí. V tom prípade buď zdrojovú oblasť manuálne premiestníme na vhodnejšie miesto, alebo jednoducho funkciu hľadania zdroja vypneme a môžeme sami vyberať zdrojové oblasti.

Retušovacím nedeštruktívnym nástrojom sa zvlášť venujeme v návode
Retušovací štetec.Upravujeme vo vrstvách v module Editor

V module Editor sa pracuje vo vrstvách. Všetko o vrstvách sa dozviete v návodoch Základy vo vrstvách I, Základy vo vrstvách II. Aj v tomto prípade siahneme po nástroji Klonovacia pečiatka. Postup je v podstate rovnaký, ako v module Vyvolať. Klonujeme zdrojové miesto a nanášame na poškodené. Okrem odstránenia poškodenia, vylepšíme expozíciu, doostríme a nakoniec zvýšime zreteľnosť fotky. Upravenú fotku uložíme štandardne do JPG a celú prácu s vrtvami do formátu .zps.  TIP: Potešte svojich blízkych originálnou pohľadnicou

Originálny nápad, ako potešiť napríklad svojich starých rodičov. Z takto upravenej fotogafie môžete vytvoriť pohľadnicu priamo v Zoner Photo Studiu v module Vytvoriť a taktiež aj odoslať. O všetko ostatné sa postarajú kolegovia v Českej republike (Brno), ktorí ju vytlačia na profesionálnej tlačiarni a odošlú priamo adresátovi. Tlač a zaslanie pohľadnice stojí iba 1,49 €. Všetky potrebné informácie o pohľadnicách sa dočítate na stránke Pohľadnice.

Vyskúšajte Zoner Photo Studio na 30 dní zadarmo a zachovajte  si staré spomienky v digitálnej forme.TRANSFORMÁCIA FOTKY »

Zoner Photo Studio X