OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieAKO SI UDRŽAŤ PREHĽAD VO VRSTVÁCH

Poriadok musí byť a to platí aj o vrstvách. Pri úprave fotky pridávate nové a nové, ktoré sa kopia až sa v nich začnete strácať. Ak sa od začiatku budete držať určitých zásad, tak vo vrstvách nevyhoríte. Od prvého vydania Zoner Photo Studia X, ktoré umožňovalo už prácu vo vrstvách sa ich funkcie výrazne posunuli dopredu. A práve dnes to bude hlavne o funkciách, ktoré vám pomôžu udržať poriadok a prehľad.Vytvorte si zálohu konkrétnych vrstiev

Tvorba zálohy konkrétnych vrstiev je užitočná hlavne pre začiatočníkov, ktorí ešte nie sú zdatní v používaní masiek. Jedná sa hlavne o dominantné vrstvy, ako napríklad pozadie, alebo vložený obrázok do pozadia. Nehovoríme teda o vrstvách /krivky, úrovne, expozícia a pod./, ktoré upravujú ďalšie vrstvy. Začiatočníci väčšinou začínajú s úpravami, ktoré priamo aplikujú do fotky /vymažú časť fotky gumou/ a neskôr by tie úpravy chceli vrátiť späť. Vtedy sa práve zíde zálohovaná vrstva s pôvodnou fotkou. Ako vytvoriť zálohu vrstvy sa dozviete v krátkom videu.

Ak používate
masky na bežnej báze, tak zálohu nepotrebujete. Stačí odstrániť masku a získate pôvodnú fotku späť.

Pomenujte jednotlivé vrstvy

Každá nová pridaná vrstva vám sťaží prehľad, preto si ju hneď pomenujte podľa toho, ako sa vám to hodí. Názov vrstvy zmeníte, ak kliknete priamo na ňu a to dvojklikom.

Vytvorte si skupinu vrstiev a pomenujte ju

Jarná aktualizácia 2018 obohatila vrstvy o tvorbu skupín. Je to užitočná funkcia, ktorá výrazne sprehľadňuje prácu vo vrstvách. Pod skupinou rozumieme množinu konkrétnych vrstiev. Skupinu môžete premenovať, aplikovať na ňu masku, určovať jej polohu vo vrstvách napr. hore nad všetky vrstvy, alebo dole pod všetky vrstvy, môžete ju celú zobraziť /rozbaliť/ kliknutím na malú šípku umiestnenú vedľa oka. Samozrejme sa dá aj zrušiť. V našom príklade nižšie môžete vidieť rozbalenú skupinu vrstiev s názvom pozadie. To znamená že v tejto skupine sa nachádzajú iba vrstvy, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú a upravujú pozadie. Ako vytvoriť skupinu vrstiev vám ukážeme v krátkom videu.Detailné zobrazenie vlasov pri zmene pozadia. Zachovali sa všetky kučierky a neprišli sme ani o jeden vlások.Na záver: nebojte sa vrstiev, nie je to žiadna veda. Stačí, ak ich vyskúšate aj formou pokus / omyl. Hneď ako uvidíte nejaké výsledky, im prídete na chuť a stanú sa neoddeliteľnou súčasťou vašich ďalších úprav.

Zoner Photo Studio X výrazne napreduje novinkami, ktoré sa pravidelne (štvrťročne) pridávajú formou aktualizácie. Všetky nové nástroje majú užívatelia ihneď k dispozícií. Vyskúšajte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo a preklikajte sa všetkými funkciami, ktoré vylepšia každú fotku.

VYUŽITIE 50% ŠEDEJ

Zoner Photo Studio X