OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieGEOMETRICKÉ TVARY - KREATÍVNE VYUŽITIE

Potenciál využitia geometrických tvarov vo fotografií môže byť veľký, ak ich využijete kreatívne. Samozrejme nie každý má kreatívne myslenie a to platí aj pri tvorbe tohto návodu. Inšpiráciu sme čerpali z Pinterestu, kde nájdete na túto tému množstvo tipov. Rozhodli sme sa, že otestujeme tvorbu geometrických tvarov v ZPS X.ZPS X v module Editor už obsahuje prednadstavené geometrické tvary, ktoré môžete vkladať do fotografie. Napríklad taký hexagon sme ale nenašli, no poradili sme si. Nižšie si vysvetlíme. Štandardne by sme tvary vkladali cez vrstvu "Vložiť symbol" a zvolili v editačnom menu geometrické tvary, ale nie je to to, čo chceme. Tieto geometrické tvary majú dosť hrubú líniu a nedajú sa ľubovoľne upravovať.Z výsledku sme ostali milo prekvapení. Takto upravená fotka je vhodná napríklad na tvorbu štýlového fotoobrazu z ktorého je cítiť minimalizmus, umenie, nadčasovosť.Ako vytvorím a ľubovoľne upravím geometrické tvary?

Našim cieľom je minimalizmus, čo znamená tenké nepatrné línie, ktoré dodajú fotke štýl. To dosiahneme použitím vložených tvarov cez vrstvu "Vložiť tvar." Tieto tvary sa dajú pomocou bodov ľubovoľne upravovať a to zväčšovať, otáčať, deformovať. Čo je dôležité spomenúť, že môžete zapínať a vypínať ich výplň a nastaviť si hrúbku línie. Tieto nastavenia nám umožňujú dosiahnuť požadovaného výsledku.

Ako vyrežem geometrický tvar do bieleho pozadia?

Cieľom úpravy je dosiahnuť, aby cez geometrický tvar bola vidieť fotografia. Zvyšok pozadia ostáva biely. Ak chceme výrez v tvare kružnice, alebo obdĺžnika, je to jednoduché. Na vrstvu s bielou farbou vytvoríme selekciu Obdlžníkový výber, alebo Elipsový výber, selekciu invertujeme a odstránime pomocou masky Odkryť výber.

Ak chceme vytvoriť výrez iného tvaru, napríklad trojuholník, postupujeme nasledovne: nad biele pozadie vložíme vrstvu "Vložiť tvar", upravíme tvar do požadovanej veľkosti, vyplníme čiernou farbou a uložíme. Následne pomocou Čarovnej paličky vytvoríme selekciu tvaru a túto selekciu použijeme na odstránenie bieleho pozadia pomocou masky "Odkryť výber."

Chcem použiť tvar, ktorý ZPS X neobsahuje, ako na to?

V prípade, že chcete vytvoriť nejaký netradičný geometrický útvar, ktorý ZPS X neobsahuje, môžete si ho buď vytvoriť, alebo stiahnuť z internetu. Ak zvolíte cestu vlastného vytvorenia, použijete vrstvu "Vložiť čiaru." V editačnom menu v pravo, označíte uzavrieť. Následným klikaním na plochu vytvárate body, ktoré sa uzavrú do geometrického tvaru. Body môžete potom ľubolne umiestniť.

V našom prípade sme si vytvorili hexagon. Môžete si ho stiahnuť kliknutím pravého tlačítka na myši a zvolíte Uložiť obrázok ako. Hexagon je v png a s transparentným pozadím.

Pozrite si krátke video a pochopíte, ako tvary fungujú a ako sú zábavné.

Vyskúšajte si vytvoriť vlastný fotoobraz

Tak ako sa Vám páči naša úprava? Chceli by ste si to vyskúšať na vlastnej fotke? Môžete si ZPS X stiahnuť a využívať na 30 dní celkom zadarmo a bez záväzkov. Viac informácií nájdete na webe www.zoner.sk
KOLORIZÁCIA ČB FOTOGRAFIE

Zoner Photo Studio X