OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieKOLORIZÁCIA ČIERNOBIELEJ FOTOGRAFIE

Pomerne náročný proces, kedy sa snažíme vdýchnuť čiernobielej fotke reálne farby. Nie je to jednoduché a s určitosťou možno tvrdiť, že sa nedá dosiahnúť toho istého výsledku, ako keď bola fotka farebne odfotená. Ak si ale dáte pozor na časté chyby a budete dôsledný, môžete sa dopracovať skutočne reálnemu výsledku. Predpokladom dobre zvládnutej kolorizácie je mať vrstvy a režimy prelínania v malíčku. Všetky potrebné návody nájdete na tomto webe.Kedy využijem kolorizáciu fotografie?

Ak ste fotograf a živíte sa fotením, môžete naraziť na požiadavku klienta, ktorý bude od Vás chcieť vdýchnuť čiernobielej fotke prirodzené farby. V tom prípade radi oznámite klientovi, že to pokojne zvládnete. Pravdepodobne, resp. väčšinou to býva pri starých fotkách. Dôležité je, aby boli aspoň v primeranej kvalite.Ako zvoliť tie správne farby?

Farby sú veľmi dôležité a ešte lepšie urobíte, ak si ich pripravíte dopredu. Ale nie len tak hocijaké. Každá farba má svoje opodstatnenie. Otvorte si napríklad približne rovnakú fotografiu, ale farebnú. Je to hotová paleta rôznych a hlavne prírodne vyzerajúcich farieb. Stačí si vybrať. Zvolíte nástroj výplň, vyberiete kvapátko a označíte konkrétne miesto. Týmto spôsobom načítate čísla farby, ktorú chcete používať. Odporúčame všetky farby aplikovať na jednu prázdnu vrstvu. Budete ich mať hneď poruke.

Naše použité farby vyzerajú takto:Paleta farieb, ktorú používame pri vyfarbovaní fotografie.


Režim prelínania vrstvy, ktorý je ten správny?

Nedá sa s určitosťou povedať, ktorý režim je ideálny. Záleží od fotografie. V každom prípade ho budeme meniť na takmer každej vrstve. Najčastejšie používané sú: Mäkké svetlo, Prekryť. Aby ste prišli na to, ktorý režim je správny, odporúčame vyskúšať každý. Rovnako doležitá je aj intenzita krytia vrstvy. Napríklad zmeníte režim vrstve a farba je moc tmavá, ale ak znížite intenzitu krytia, hneď to vyzerá lepšie.Rady na záver

Nebojte sa experimentovať. Používajte veľa vrstiev. Každý nepatrný efekt aplikujete na novú vrstvu. Najlepšie, keď si ich budete aj pomenovávať, aby ste mali neskôr prehľad. Detaily sú dôležité. Buďte náročný a dajte si záležať na farbách. Veď také vlasy nemajú iba jednu farbu, ale množstvo tónov a odleskov. To isté platí aj pri pleti. Ak použijete jednú farbu a jeden režim prelínania, tak to moc reálne vyzerať nebude. Kombinujte a sami zistíte, čo je pre fotku najlepšie.

Vyvarujte sa myšlienke, že na jednu vrstvu dáte viacej farieb. Naučte sa: idem dať efekt = klik nová vrstva, idem dať ďalší efekt = klik nová vrstva atď. Používajte veľa farieb, nie len dve, tri.Nech sa páči, pozrite si krok za krokom, ako na to:


Časť I. VlasyČasť II. Pleť, základná farbaČasť III. PeryČasť IV. Doladenie tónov pletiČasť V. Oblečenie, pozadie a doladenie detailovPôvodná čiernobielá fotografia.Kolorizovaná fotografia.Kolorizovaná fotografia + rýchly filter Ocean.Kolorizovaná fotografia + rýchly filter Greenland.Kolorizovaná fotografia + rýchly filter Raspberry.Nie je to ľahké, trúfate si?

Vyberte si vhodnú fotografiu a skúšajte, klikajte a upravujte. Navyše so Zoner Photo Studiom X si to môžete vyskúšať zadarmo na 30 dní. Čaká na vás množstvo ďalších šikovných nástrojov. Viac informácií nájdete na www.zoner.sk.GLITCH EFEKT

Zoner Photo Studio X