OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieJEDNODUCHÝ ŠTETEC A JEHO VYUŽITIENasledujúci príklad je dôkazom, že aj obyčajným štetcom sa dá zahrať celkom pekné divadlo. Našim cieľom bolo modelku osvetliť červeným svetlom z oboch strán. Samozrejme tento výsledok sa dá dosiahnuť v ateliéri pri reálnom osvetlení a prípadné nedostatky upraviť v programe. Ak nemáte k dispozícií vlastný ateliér, tak to môžete celé previesť v programe, avšak zaberie to celkom veľa času.Cieľom tohto návodu nie je vám ukázať, ako dosiahnuť tento výsledok, ale ukázať potenciál obyčajného štetca a jeho využitie. Občas možno narazíte pri úprave fotky na nejaký problém a ani netušíte, že riešenie máte pred sebou.

Zapojte rôzne režimy prelínania

Použitie štetca a následná zmena režimu prelínania je veľmi kreatívna kombinácia. Výsledky sú skutočne zaujímavé. Pritom stačí na prázdnu vrstvu so štetcom naniesť farbu a vrstve zmeniť režim podľa vkusu. Na obrázku nižšie môžete vidieť rozdiel pri zmene režimu. V ľavo je pekne vidieť aj štruktúra pokožky, červená farba vyzerá reálne, zatiaľ čo na pravej strane pôsobí umelo.
Zmenou režimu prelínania na Prekryť sme dosiahli ako osvetlenie, tak aj viditeľnosť textúry pokožky.Neexistuje presná šablóna podľa ktorej režimy používať. Každá fotografia je iná a preto je potrebné vyskúšať všetky režimy, ktoré ZPS ponúka. Najčastejšie sme používali Zosvetliť, Závoj, Prekryť, Farba, Mäkké svetlo. V prípade, ak je vrstva príliš viditeľná, znížime jej silu prekrytia.
Využívajte výber pre presnosť nanesenej farby štetcom

Ak upravujete napríklad konkrétny produkt, alebo postavu, je užitočné si vytvoriť výber. Všetky následné úpravy a to aj na novej vrstve sa budú zobrazovať iba vo výbere. Týmto spôsobom sa vyvarujeme nežiadúcim ťahom štetca mimo objekt. V prípade, že ste konkrétny objekt už predtým z fotky vyrezali a použili masku, tak tvorba výberu je jednoduchá.

Kliknete na masku vrstvy pravým tlačítkom myši a z menu vyberiete "Pridať masku k výberu." Výber máme hotový.

Vo video návode vám v krátkosti ukážeme využitie štetca so zmenou režimu prelínania, bez zmeny režimu a vytvorenie výberu cez masku.

VÝSLEDNÉ FOTOGRAFIE

POZADIE PRODUKTOVEJ FOTOGRAFIE »

Zoner Photo Studio X