OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieMASKUJEME VO VRSTVÁCH I.

V predchádzajúcich návodoch sme predstavili základné funkcie a použitie vrstiev. Použitie vrstiev pri úprave fotky dáva zmysel až vtedy, ak používate masky. Každá vrstva môže mať svoju masku. Čo je to maska a na čo vlastne slúži si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Maska vám poskytne slobodu:)

Už z názvu "maska" rozumieme, že budeme na fotke niečo maskovať, inak povedané schovávať, odmazávať. Možno si poviete, veď stačí použiť gumu a vymazať časť fotky, ktorú nechceme. Maska má ale jednu užitočnú funkciu a to, že maskované, teda odstránené časti môžeme kedykoľvek zobraziť späť. Ak s gumou niečo vymažete, tak to máte nenávratne preč. S maskou vám to nehrozí. Preto si prácu s maskou veľmi rýchlo obľúbite pri pokročilých úpravách fotiek. Môžete ľubovoľne mazať, pridávať, zobrazovať, upravovať. Niečo vám nevyjde? Nevadí, s maskou máte vyhraté.Poznáme dva druhy masky

Masku vrstve priradíte na dva kliky, ale ktorú zvoliť? Z ponuky môžeme vybrať masku:

Odkryť všetko (biela maska)Biela farba na maske znamená, ktoré časti sú na fotke viditeľné.

Najpoužívanejšia maska (odporúčame), ktorá na vrstve všetko odkrýva. To znamená, že fotografia bude riadne zobrazená. V podstate ak túto masku aplikujete na vrstvu, tak žiadna zmena hneď nenastane (viď obr.1).Skryť všetko (čierna maska)Čierna farba na maske znamená, ktoré časti sú na fotke schované.

Menej používaná maska, ktorá na vrstve všetko skrýva. To znamená, že fotografia nebude zobrazená. Namiesto fotky uvidíte transparentné pozadie (viď obr.2).

Použitie masky pri úprave fotky

Aby ste mohli masku plnohodnotne použiť, budete potrebovať nástroj Štetec. Pomocou štetca namaľujete, ktoré časti fotky sa majú, alebo nemajú zobrazovať. Pomocou bielej farby zobrazujete, pomocou čiernej farby maskujete, schovávate. Aby ste mohli tieto zmeny na maske vykonať, musíte je mať aktívnu. Ak je maska aktívna, je orámovaná rámčekom. Aktivujete ju kliknutím myšou priamo na ňu.  Príklad použitia masky "Odkryť všetko" (viď obr. 1a):

Maska všetko odkrýva, to znamená, že štetcom s čiernou farbou budeme skrývať časti, ktoré sa nemajú zobrazovať.Príklad použitia masky "Skryť všetko" (viď obr. 2a):

Použitím masky sme schovali celú fotografiu a ostalo nám transparentné pozadie. Pomocou štetca s bielou farbou zobrazujeme, ktorá časť fotky sa má zobrazovať.

Použitie masky s výberom (selekciou)

Pomocou výberového nástroja napr. Polygónové laso (N) označíte konkrétnu časť fotky, v našom prípade sme označili kvetinu. Opäť je na rozhodnutí, či túto časť chcete nechať zobrazenú a zbytok schovať, alebo opačne.Použitie masky "Odkryť výber"

Na obrázku 1b sme vytvorili výber okolo kvetiny a aplikovali masku "Odkryť výber." Kvetinu máme zobrazenú a všetko ostatné pozadie sme schovali.

Použitie masky "Skryť výber"

Na obrázku 2b sme vytvorili výber okolo kvetiny a aplikovali masku "Skryť výber." Pozadie ostalo zachované a schovali sme kvetinu.

Vo video návode vám ukážeme všetky hore uvedené úpravy na maske.

Vyskúšajte použitie masky na vašich fotkách.

Stiahnite si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo. Čaká na vás množstvo ďalších šikovných nástrojov.ZÁKLADY VO VRSTVÁCH II.. »

Zoner Photo Studio X