OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieMASKUJEME VO VRSTVÁCH II.

Nadväzujeme na predchádzajúci návod, v ktorom sme podrobne vysvetlili aké masky sú na výber pri ich použití. Dnes sa zameriame hlavne na využitie masky pri tvorbe výberu konkrétneho objektu, ktorý sa už na maske nachádza. Trochu komplikované? Nevadí, vysvetlíme.Ako vytvoriť výber pomocou masky

Rozbaľovacie menu masky ponúka množstvo možností. Za veľmi  užitočnú pokladáme funkciu "Pridať masku k výberu." Túto možnosť využijete, keď budete chcieť vytvoriť výber (selekciu) okolo objektu, ktorý maska zobrazuje.

Príklad: vytvorili sme výber okolo kvetiny, aplikovali masku "Odkryť výber." Postup poznáme z predchádzajúceho návodu Maskujeme vo vrstvách I. Týmto spôsobom sme z fotky odstránili (zamaskovali) pozadie a zobrazuje sa iba kvetina. Kvetinu by sme chceli ešte vylepšiť a to tak, že vytvoríme prázdnu vrstvu a štetcom nanesieme žltú farbu po okrajoch lupeňov, pričom vrstve zmeníme režim prelínania na Mäkké svetlo. Aby sme štetcom presne naniesli farbu a nie aj na pozadie, tak si vytvoríme výber. A tento výber vytvoríme pomocou masky a to kliknutím na masku pravým tlačidlom na myši a z rozbaľovacieho menu zvolíme "Pridať masku k výberu." Výber sa z masky načíta. Všetky následné zmeny aj na nových vrstvách sa budú zobrazovať iba vo výbere kvetiny, čo je našim cieľom.Pomocou voľby Pridať masku k výberu sme vytvorili výber okolo kvetiny.Výber sa mi nezobrazuje, prečo?

Ak ste všetko správne vykonali a napriek tomu sa vám výber nezobrazuje, musíte vykonať ešte dve veci:

1) prepnúť sa domov, teda kliknúť na ikonu domčeka,

2) zapnúť Zobraziť obrys výberu.

Je nutné k tomu poznamenať, že ak sa vám výber nezobrazuje, neznamená to, že tam v skutočnosti nie je. Výber je aktívny, len ho nie je vidieť. Zapínaním a vypínaním obrysu výberu, iba určujete, či má byť viditeľný, alebo nie.Pre zobrazenie výberu je nutné mať aktívne zobrazenie výberu.Keď máme výber zobrazený, môžeme vytvoriť novú prázdnu vrstvu a na ňu aplikovať farbu, ktorá sa bude zobrazovať iba v rámci výberu (viď. nižšie).Pomocou nástroja štetec, sme naniesli bledú farbu na konce kvetiny. Výber zabezpečil, že sme farbu nenaniesli aj na pozadie.Novej vrstve s bledou farbou sme zmenili Režim prelínania na Mäkké svetlo. Nakoľko bola farba intenzívna, znížili sme vrstve intenzitu krytia na 50 %.Novej vrstve s bledou farbou sme zmenili režim prelínania na Mäkké svetlo a znížili jej intenzitu krytia na 50 %.Táto technika tvorby výberu cez masku je veľmi užitočná hlavne pri rozsiahlych úpravách, kde je predpokladom, že máte vytvorených množstvo vrstiev s maskami. Spätne tak môžete vytvoriť výber nejakého objektu, ktorý ste už raz vytvorili. Nemusíte tak znova vykonávať ten istý výber. Maska vám uľahčí prácu.Vo video návode vám ukážeme všetky hore uvedené úpravy na maske.

Vyskúšajte použitie masky na vašich fotkách.

Stiahnite si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo. Čaká na vás množstvo ďalších šikovných nástrojov.MASKUJEME VO VRSTVÁCH I. »

Zoner Photo Studio X