OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieFUNKCIA SPRESNIŤ VÝBERFunkcia Spresnenie výberu vám umožňuje vytvoriť výber pri objektoch s členitými okrajmi. Bez tejto funkcie by ste veľmi ťažko vytvorili výber napríklad okolo srsti, vlasov. Bolo by to veľmi pracné a nakoniec by ste nedosiahli ani požadovaného výsledku. Toto vylepšenie výberu je výsledkom jarnej aktualizácie ZPS X a obsahuje ho každý výberový nástroj. V nasledujúcom obrázku môžete vidieť nastavenia funkcie Spresnenie výberu.


Pri tvorbe presného výberu vás bude zaujímať iba nastavenie polomeru a kontrastu. Polomerom určujete okolie pôvodného výberu (ktorý ste vytvorili okolo objektu) a kontrastom odlišujete okolie od konkrétneho objektu. To znamená, čím vyššií kontrast objektu k pozadiu, tým bude výber presnejší.

Zvyšovanie kontrastu a nastavenia polomeru sa deje v režimoch výberu. Asi sa pýtate, čo to znamená, aký režim výberu? Keď vytvoríte výber okolo objektu, môžete si nastaviť režim prelínania toho vášho výberu. Režimy sa nastavujú v pravo hore (vedľa ikony masky) pod názvom modulu Editor. Štandardne na začiatku odporúčame používať režim Čierna a biela a taktiež vypnúť Zobraziť obrys výberu.Režimi prekrytia výberu.Pre vašu predstavu si môžete pozrieť na obrázku ako vyzerajú jednotlivé režimy prelínania výberu. Režim Čierna a biela je v pravo dole. Keď budete zvyšovať úroveň kontrastu a polomeru, pekne uvidíte, ako sa váš výber zameria aj na malé časti objektu. Bielou farbou vidíte to, čo chcete vybrať, teda váš objekt. Čiernou farbou je značená časť, ktorá bude z fotky odstránená. V našom prípade pozadie za koňom. Pri zmene kontrastu a polomeru sa vám môže stať, že sa vám na bielej ploche objavia čierne machule. Tie tam samozrejme nechceme. Výberovým štetcom ich opäť označíte a plocha bude znovu biela.Zobrazenie jednotlivých režimov prelínania výberu.Postup pre spresnenie výberu by vyzeral približne takto: vytvoríte si napríklad výberovým štetcom hrubý výber okolo objektu. Následne prepnete režim výberu na Čierna a biela, v tom istom okienku na poslednej pozícií vypnete Spresnenie výberu. Zobrazí sa vám čiernobiela plocha a pomocou nastavenia polomeru a kontrastu, spresníte výber objektu. Keď budete s výberom spokojný, tak na vrstvu aplikujete masku Odkryť výber. Potom kliknete na ikonku režimu v pravo hore a uvidíte výsledok. Celý tento postup si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Na kvalitu výberu pôsobia aj iné skutočnosti a to, aká kvalitná je vaša fotografia. Pri rozmazanej, alebo nekvalitnej fotke presný výber nespravíte. Čím lepšia a ostrejšia fotografia je, tým bude váš výber presnejší. To znamená, že tento postup vám nezaručuje zakaždým dokonalý výsledok.
FOTOMONTÁŽ »

Zoner Photo Studio X