OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácieMENÍME FARBU PREDMETU

Pomerne jednoduchá metóda, ako zvýrazniť konkrétny objekt na fotke, prípadne zmeniť farbu len tak zo zvedavosti. V každom prípade, sa jedná o menej náročnú úpravu. Náročnejšie môže byť vytvorenie dokonalého výberu okolo členitých okrajov, prípadne z výberu odstrániť ďalšie prvky. V našom prípade budeme označovať karosériu auta. Z výberu budeme odstraňovať čelné okno, svetlá, prednú mriežku a ďalšie potrebné prvky, ktoré nechceme farebne upravovať.

Ako vytvoriť dokonalý výber si môžete pozrieť v návode:

AKO VYTVORIŤ SPRÁVNE VÝBERJe potrebné pripomenúť, že vždy keď vykonávate akúkoľvek úpravu na fotke, vykonávajte ju na duplikovanej vrstve. Túto vrstvu môžete kedykoľvek vymazať a nestratíte pôvodnú fotku.

Postup:

 • Vytvoríme kópiu vrstvy pôvodnej fotky
 • Vytvoríme výber okolo predmetu (karosérie)
 • Aplikujeme masku "Odkryť výber"
 • Vrstvu s karosériou duplikujeme
 • Upravujeme farbu karosérie
Na obrázku nižšie môžete vidieť jednotlivé vrstvy. Začíname od spodu:

 • Vrstva s pôvodnou fotkou
 • Vrstva s karosériou (pôvodná farba)
 • Vrstva s karosériou (upravená farba)
 • Vrstva s karosériou (upravená farba)AKO DOSIAHNÚŤ REÁLNE FARBY?

Aj pri tejto jednoduchej úprave si dáme záležať. Ak totiž iba zmeníte farbu, tak s výsledkom pravdepodobne nebudete spokojný. Prečo tomu tak je. Každý predmet obsahuje charakteristické prvy ako odlesk, textúru, črty a pod. Ak by sme aplikovali iba zmenu farby, tak by sme tieto črty stratili a predmet by nevyzeral prirodzene.

Máme pre vás pár tipov, ako sa vyvarovať podobným chybám:

 • Pri úprave farby označíte "Zachovať farby"
 • Zmeníte režim prelínania


V našom prípade bolo cieľom zachovať odlesky na kapote karosérie. Ak si všimnete nižšie na obrázku, tak po označení "Zachovať farby" sme dosiahli požadovaného výsledku. Bez zachovania farieb, je karoséria bez odleskov a pôsobí neprirodzene. V našom prípade stačilo označiť iba zachovanie farieb.


Môžete sa ale dostať do situácie, kedy nie ste spokojný s výsledkom aj po úprave so zachovanými farbami. V tomto prípade si poradíte zmenou režimu prelínania. Na obrázku nižšie môžete vidieť vplyv zmenu režimu prelínania na čerešňu. Použili sme režim Odtieň. Cieľom je zachovanie textúry vrátane fľakov čerešne.


FINÁLNE ÚPRAVY

Finálne úpravy fotky je už individuálna záležitosť. Niekomu viac vyhovuje prirodzenejšia fotografia, niekto zas preferuje viac úprav. My sme sa rozhodli, že využijeme plugin Analog efex Pro 2 od Google Nik Collection. Plugin je celkom zadarmo a obsahuje množstvo nádherných filtrov a efektov. Ako si pluginy stiahnete do ZPS sa dozviete v návode:

INŠTALUJEME PLUGINY


Páčila sa vám naša úprava? Vyskúšajte si vytvoriť tú vlastnú a pošlite nám ju. Pokiaľ ešte nemáte Zoner Photo Studio X, môžete si ho bezplatne vyskúšať na 30 dní zadarmo, bez akýchkoľvek záväzkov.PDF PREZENTÁCIA FOTIEK

Zoner Photo Studio X